השתלת שיניים

השתלות שיניים הן הליך דנטלי מורכב יחסית, אבל כזה הנהנה מאחוזי הצלחה גבוהים ותוצאות מרשימות במיוחד לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום והמיומנות ההולכת וגדלה של רופאי השיניים המבצעים את ההשתלות.

השתלת שיניים מספקת מענה למצב שבו חסרה שן, או שחסרות מספר שיניים, בין אם כתוצאה ממחלה ובין אם בשל חבלה. בעבר הפתרונות המקובלים היו גשר או שיניים תותבות, אולם ההשתכללות הבלתי פוסקת המאפיינת את רפואת השיניים (ואת הרפואה בכלל, כמובן) מאפשרת לנו לבחור בין הגשר הישן או התותבות שמעוררות במקרים רבים אסוציאציות לא נעימות לבין הפיתרון החדש, ההשתלה.

כיצד מתבצעת השתלת שיניים?

להשתלות שיניים ישנם שני שלבים: בשלב הראשון מחדיר רופא השיניים את השתל אל הלסת, ובשלב השני מלביש עליו את השן החדשה.

השתלות שיניים ושיקום הפה

בחלק מהמקרים יש צורך בתקופת המתנה בת 3 חודשים עד חצי שנה בין שני השלבים, על מנת לאפשר לשתל להיקלט היטב בעצם הלסת, שכן אחרת הוא לא יהיה יציב מספיק ולא יוכל לשאת את השן לאורך זמן. במקרים אחרים ניתן לבצע את שני השלבים בהליך כירורגי אחד. השתלת שיניים שכזו נקראת "השתלה ביום אחד", ובאופן טבעי יש לה מספר יתרונות על פני השתלת השיניים הרב שלבית (ובעיקר היעדר הצורך להסתובב עם שן חסרה לאורך מספר חודשים) אולם היא אינה מתאימה לכל אחד אלא בעיקר לאנשים צעירים ובריאים.

מתי מומלץ לבצע השתלת שיניים ומתי לא?

המיומנות והידע שנרכשו בשנים האחרונות בנושא השתלות השיניים מאפשרים ליותר ויותר מטופלים לעבור את ההליך וליהנות מפה מלא שיניים וחיוך יציב ורחב, אולם עדיין ישנם מקרים בהם רופאי השיניים ממליצים לוותר על ההשתלה ולבחור באחד הפתרונות הישנים יותר.

ראשית, ישנן מספר מחלות המפחיתות משמעותית את סיכויי הצלחת השתלת השיניים, ועל כן ללוקים בהם מומלץ, בחלק מהמקרים, לא לבצע השתלה. כך, למשל, חולים באוסטיאופורוזיס או בעלי סוכרת שאינה מאוזנת. גם מי שסובל ממחלות חניכיים יידרש קודם כל לטפל במחלה ורק לאחר מכן יוכל ליהנות מהשתלת שיניים.

גורם משמעותי נוסף בהצלחת השתלות שיניים הוא עובי העצם של הלסת וגודלה, שכן בעצם דקה מדי או קטנה מדי אין מספיק מקום לשתל. יחד עם זאת, זוהי בעיה שניתנת לפיתרון באמצעות הליך הנקרא הרמת סינוסים, ולאחר מספר חודשים ניתן יהיה לבצע את ההשתלה עצמה.

בנוסף, ממליצים רוב רופאי השיניים על גמילה מעישון בטרם השתלת שיניים. אמנם ניתן לבצע השתלות שיניים גם למי שמעשן, אולם על סמך שורה ארוכה של מחקרים המסקנה היא שהעמידות של השתלים נמוכה במידה ניכרת בקרב מעשנים, ומי שרוצה ליהנות מהשיניים החדשות שלו לאורך שנים רבות מוטב כי יוותר על סיגריות (המלצה שמן הסתם כל הרופאים בעולם חותמים עליה…)

מה עושים כשחסר רצף של שיניים או שורה שלמה?

השתלות שיניים מספקות מענה אפקטיבי גם למצב בו חסר רצף שיניים או אפילו שורה שלמה.

במקרים אלה יש לבצע הליך הנקרא All on 4, או All on 6 בחלק מהמקרים. זוהי השתלה המתבצעת ביום אחד, ובמסגרתה מוחדרים אל עצם הלסת 4 או 6 שתלים, בנקודות שנקבעו מראש על סמך תכנון קפדני, ועליהן מעמיסים את כל הרצף או השורה של השיניים החדשות.  הליך חדשני זה ניתן לביצוע רק כשעצם הלסת איכותית מספיק, והוא נהנה מאחוזי הצלחה גבוהים ומתוצאות מרשימות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>